3phase Cable Making Machine Column Type Pay Off And Take Up Stands PN1250-PN2500
Beyde Trading Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : BEYDE
Model Number : PN1250-PN2500
Certification : ISO9001 &14001
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : 30% Down pay, 70% before delivery
Supply Ability : 200 set/year
Delivery Time : 90 days
Packaging Details : Container safety packing
Usage : Extruding,Stranding
Name : Single Core Fiber Optical Cable Machine and Production Line
Voltage : 3phase 380V 50HZ
Reel size : PN1250-PN2500
Width : 1180-1900mm
Automation Grade : Semi-Automatic
Load capacity : 5-12 ton
Winding Speed : max 170m/min
Traverse pitch : 5-40mm
Installation : without foundation
Contact Now
Free Installation Column Type Pay Off And Take Up Stands PN1250-PN2500
2. Technical parameter of pay-off stand:
  • Specification of pay off reel: PN1000 ~ PN2000
  • Maximum load capacity: 4T
  • The paying off tension is controlled by mechanical friction and can be adjusted.
  • The structure is shaftless, with electric lifting reel and electric clamping or loosening reel.
  • Lifting and clamping limit protection function
3.Technical parameter of take-up stand:
  • Specification of take-up reel: Ø1250mm~Ø 2500mm (to be implemented according to the demander's standard)
  • Applicable cable diameter: Ø5 - Ø50mm
  • Take-up speed: 0~35m/min
  • Applicable coil weight: 12T
  • Take-up motor: 4kw
  • Take-up controller: variable frequency speed controller
  • Wiring accuracy: 1-2% of the set pitch